Mehmet’’in İade Davası

mehmet karoly tüysüz davası

Macaristan ile diplomatik krize yol açan Mehmet’in iade davası başladı

Babası tarafından annesinin bilgisi haricinde Macaristan’dan Türkiye’ye getirildiği için iki ülke arasında diplomatik soruna yol açan 8 yaşındaki Mehmet Karoly Tüysüz’ün iadesiyle ilgili dava başladı.

Zeytinburnu Cumhuriyet Savcısı Ayhan Gödekmerdan, Birinci Aile Mahkemesi’nden, Mehmet Karoly’nin Macaristan’a iade edilip edilmemesi konusunda karar verilmesini istedi. Mahkeme ise Mehmet Karoly Tüysüz’ün ruhsal durumunun tespiti için duruşmayı 24 Ağustos’a erteledi. Mahkeme, gelecek duruşmada pedagog ve psikologların hazırlayacağı rapora göre karar verecek.

Zeytinburnu’nda Birinci Aile Mahkemesi’ndeki duruşmaya davalı baba Mehmet Tüysüz, avukatı Yüksel Yangel ile katıldı. Mahkeme hakimi, Mehmet Tüysüz’e çocuğunun nerede olduğunu sordu. Tüysüz, oğlunun kendi siyle birlikte Zeytinburnu’ndaki bir adreste yaşadığını dile getirdi.

Daha sonra söz alan Avukat Yüksel Yangel, Macar mahkemesi tarafından çocuğun velayetinin anneye verildiğini; ancak bunun Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşme’ye aykırı olduğunu ifade etti. Yangel, sözleşmeye göre çocuğun kaçırıldığı yerde 1 yıla kadar kalması durumunda iadenin yapılacağını belirtti. Ancak Mehmet Karoly Tüysüz’ün 1 yıldan fazla bir süredir Türkiye’de babasıyla yaşadığını kaydetti. Tüysüz’ün avukatı, çocuğun annesine iade edilmesi durumunda ruhsal durumunun bozulacağını, Macarca bilmediği için çevresine uyum sağlayamayacağını savundu. Bu hususların Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşme’de açıkça ifade edildiğini belirten Yangel, annenin yalan beyanları ile Macar mahkemesinin velayeti anneye verdiğini söyledi. Ayrıca Macar mahkemesi tarafından verilen kararın Türkiye’de tanınması için ‘tenfiz davası’nın açılması gerektiğini kaydetti. Yangel, Macar anne Edina Juliana Papp’ın aylık kazancının çok düşük olduğunu ve 58 metrekarelik bir dairede yeni eşi ve yeni doğan çocuğuyla yaşadığını da hatırlattı. Tüysüz’ün avukatı, savunmalarını içeren dilekçeleri mahkemeye sunarak çocuğun anneye iade edilmemesi yönünde karar verilmesini talep etti. Mahkeme hakimi, 8 yaşındaki Mehmet Karoly Tüysüz’ün psikolog ve pedagog tarafından ruhsal durumunun incelenmesine karar verdi.

Duruşma çıkışında konuşan baba Mehmet Tüysüz, çocuğunun annesine verilmesinin hukuk dışı olacağını belirterek böyle bir kararın verilmesi durumunda yapabileceği bir şeyin kalmayacağını söyledi. Tüysüz’ün avukatı Yüksel Yangel ise psikolog ve pedagogun yapacağı değerlendirmenin önemli olduğunu vurguladı.

Paylaş

Düşüncelerinizi Yazın