Mahkemenin Kararı…

mehmet karoly tüysüz davası

Mahkemenin kararı kesinleşirse bu mutluluk fotoğrafı albümde kalacak
AHMET DÖNMEZ
25 Ağustos 2005, Perşembe

Babası tarafından bir yıl önce Macaristan’dan Türkiye’ye kaçırılan 8 yaşındaki Mehmet Karoly Tüysüz’e yeniden Macaristan yolları göründü.

Zeytinburnu 1. Aile Mahkemesi, küçük Mehmet’in Macaristan’a iadesine karar verdi.

Buna gerekçe olarak Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşme’yi gösteren mahkeme, temyiz davası sonuçlanıncaya kadar çocuğun babasında kalmasını hükme bağladı. Ancak bu süre içinde anne ile çocuk her ayın bir ve üçüncü cumartesi günleri buluşacak. İade kararı kesinleşinceye kadar çocuğun yurtdışına çıkışı da önlenecek. Baba Mehmet Tüysüz ve oğlunun gelmediği duruşmada hazır bulunun Macar anne Edina Julianna Papp, mahkemenin kararından sonra hem sevinç hem de hüzün yaşadı. İade kararıyla birlikte oğlunu alıp ülkesine dönmeyi umut eden anne, temyiz davasının sonucunu beklemek zorunda kalacak. “Türkiye’nin AB üyeliğine destek karşılığı küçük Mehmet” tezinin işlendiği Macaristan’da ise halk mahkemenin kararına kilitlendi. Dünkü duruşmayı bazı Macar gazeteciler de izledi.

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü adına Zeytinburnu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan iade davasının karar duruşmasına baba ve oğul katılmadı. Baba Tüysüz’ün annesi Nebiye ve kardeşi Selahattin duruşmada yer aldı. Macar anne Edina Papp da konsolosluk görevlileriyle beraber mahkemede hazır bulundu. Annenin avukatı Dilek Demiralp, Macar yetkili makamlarının çocuğun velayetini anneye verdiğini; ama babanın kanuna aykırı şekilde küçük Mehmet’i kaçırdığını hatırlattı. Demiralp, mahkemeye bağlı psikolog ve pedagog raporlarına göre çocuğun iadesi yönünde bir engel bulunmadığını belirterek iadesini talep etti. Baba Mehmet Tüysüz’ün avukatı Yüksel Yangel ise Macar mahkemesinin Türkiye’de tenfiz (tanıma davası) edilmediğini, dolayısıyla bu kararın Türk yargısı tarafından tanınamayacağını kaydetti. Ayrıca Türkiye’de bir de velayet davası açtıklarını vurgulayan Yangel, bu davanın sonuçlanmasının beklenmesini istedi. Yangel, psikolog raporunda çelişkiler bulunduğunu, yeni bir uzman raporu alınması gerektiğini savundu. Bu talepleri reddeden mahkeme, Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşme’yi kabul eden 4461 sayılı yasaya dayanarak Mehmet Karoly Tüysüz’ün iadesine karar verdi. Mahkeme, kararın kesinleşeceği zamana kadar anne ile çocuğun her ayın bir ve üçüncü cumartesi günleri saat 10.00 ile 18.00 arasında buluşacağını duyurdu. İade kararı kesinleşinceye kadar çocuğun yurtdışına çıkışının önlenmesi de karara yansıdı.

Karardan sonra mutluluğunu saklamayan anne Edina Papp, tüm röportaj ve haber görüntüleri için Macaristan’da bir kurumla anlaşma yaptığı için Türk ve Macar gazetecilere açıklama yapmadı. Babanın avukatı Yangel, kararın kesin iade anlamına gelmediğini, temyize gideceklerini belirtti. Bakırköy Adliyesi’nde daha önce bir velayet davası açtıklarını hatırlatan avukat, mahkemenin velayeti babaya vermesi halinde iade kararının zaten infaz edilemeyeceğini savundu. Anne ile çocuğun görüşmesi önünde hiçbir engel bulunmadığını da söyleyen Yangel, annenin istediği zaman oğlunu görebileceğini ifade etti.

Bu arada baba Tüysüz’den sürpriz bir teklif geldi. Hukuken annenin çocuğu görme hakkı bulunmamasına rağmen baba, mahkemeden hemen sonra çocukla annesini buluşturmayı kabul etti. Fakat anne, avukat Yangel’in bürosunda gerçekleşecek buluşmaya gelmedi.

Baba Tüysüz, eski eşinin görüşmeye gelmemesi ile ilgili olarak, “Bugün görüşme hakkı olmadığı halde biz görüştürmek istedik. Ancak gelmedi. Ne düşündüğünü bilemiyorum.” dedi. Kararı soğukkanlılıkla karşılayan baba, Yargıtay nezdinde açacakları temyiz davasını hatırlattı: “Adalete güveniyorum. Oğlumu kaçırarak ben bir hata yaptım, ama ben ne kadar hatalıysam anne de o kadar hatalı. Bu yüzden olay bu noktaya geldi.” Avukat Yangel, konuyla ilgili “Çocuğun anneyi istemediğini herkes görecekti, bundan dolayı çekinmiş olabilir.” yorumunu yaparken, küçük Mehmet annesinin niye gelmediği sorusuna şu cevabı verdi: “Niye gelsin ki? Gelse de gelmese de fark etmez. Ben zaten onu görmek istemiyorum. Babamın yanında mutluyum.” Öte yandan mahkeme için Türkiye’ye gelen Duna TV ve Blikk Magazine muhabirleri, kararın Macar medyası için flaş gelişme olduğunu söyledi.

Tüysüz ABD’ye gidince ailesi dağıldı

Mehmet Tüysüz – Edina Julianna çifti 1995 yılında Macaristan’da evlenmesinden 2 yıl sonra Mehmet Karoly doğdu. Baba Tüysüz, 2002 yılında çalışmak için ABD’ye gitti. Ancak Edina, eşine haber vermeden Macaristan’da velayet davası açarak oğlunun velayetini aldı, ardından da Bogos Atilla adlı bir Macar’la evlendi. Bunun üzerine Macaristan’a dönen baba Tüysüz, resmi makamlardan bir netice alamayınca Temmuz 2004’te oğlunu kaçırdı. Bu arada Budapeşte’yi ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macar Başbakanı’nın konuyu gündeme getirmesi üzerine, küçük Mehmet’in bulunması ve iade edilmesiyle bizzat kendisinin ilgileneceğini söyledi. Emniyetin bulamadığı baba-oğula Zaman gazetesi ulaşmış, haberin ardından Macar kamuoyu ayağa kalkmıştı.

Domuz etinden yakınmıştı

Öte yandan 1. Aile Mahkemesi Psikoloğu Selen Ayas Bütün ile 1. Aile Mahkemesi Pedagogu Kenan Öztürk’ün 15 Ağustos’ta görüştüğü küçük Mehmet ile bir görüşme yaptı. Uzmanlarla Mehmet’in görüşmesi rapora şöyle yansıdı: “Küçük Mehmet Karoly Tüysüz, Macaristan’da istememesine rağmen kendisine domuz eti yedirdiklerini, annesi ve üvey babasının onu dövdüklerini, annesini özlemediğini çünkü annesinin kendisine ve babasına kötülük yapmak istediğini, gavur olduğunu, kendisini babasına göstermediğini, babasına karşı olumsuz ifadeler kullandığını, babasına küfrettiğini, bundan dolayı annesine kızgın olduğunu ifade etmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda küçük Mehmet’in yönlendirildiği, anneye karşı öfke duymasına neden olunduğu anlaşılmıştır.”

http://www.zaman.com.tr/gundem_mahkemenin-karari-kesinlesirse-bu-mutluluk-fotografi-albumde-kalacak_204809.html

Paylaş

Düşüncelerinizi Yazın