Macaristan Zaman’ı Konuşuyor 2

mehmet karoly tüysüz davası

Macaristan, Zaman’ı konuşuyor

Küçük Mehmet’in kaçırılışının Macaristan’da adeta ‘milli dava’ gibi algılandığı haberi Türkiye’de biraz abartılı bulunuyordu. Ancak öyle olmadığını anlamak için başkent Budapeşte’ye adım atmak gerekiyor.

Caddeden çevirdiğiniz herhangi bir Macar, ‘Küçük Memi’nin kaçırılmasıyla ilgili muhakkak bir şeyler anlatıyor size. Macar basını ise her yeni gelişmeyi halen büyük bir heyecanla halka duyuruyor. Öyle ki, ‘Memi’nin Türkiye’de olduğunu ilk kez dünyaya duyuran ve İstanbul’dan fotoğraflarını geçen Türk gazetesi Zaman’ın muhabirinin Macaristan’a gelmesi bile meslektaşlarımıza heyecan veriyor. Muhabirler röportaj taleplerini sıralarken devlet televizyonu MTV’nin genç editörü Csereklye Csongor, “Lütfen bizden başka bir yere röportaj vermeyin.” ricasında bulunuyor. Sorular ise genellikle Mehmet’le nerede görüştüğümüz, şu anda nerede olduğu, iyi olup olmadığı ve gerçekten annesini isteyip istemediği yönünde. 38 yaşındaki Klara Sevik, Batmanlı bir Türk’le evli. Onun da Erol adında bir oğlu var. “Edina’nın başına gelenler benim başıma gelseydi herhalde şu anda hayatta olmazdım.” diyen Sevik, küçük Mehmet’in milli dava olarak görülmesini, ülkesindeki insan ve çocuk haklarına yönelik aşırı duyarlılığa bağlıyor.

Macar anne Edina Julianna Papp’ın hamiliğini üstlenen Kadın ve Çocuk Hakları Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanı Krisztina Morvai, bu alanda adeta bir simge. Morvai’nin bu statüsü anneyi bir anda popüler bir davanın baş aktörü haline getirmiş. Morvai’nin eşinin de ülkenin önde gelen televizyoncularından biri olması davaya medyatik bir boyut kazandırmış. Macar medyasının yanı sıra Avrupa, ABD ve Kanada basınının da konuyla ilgili haberler yayınlanmış. Zaman’ın haberleri ise Macaristan’da tek bir yönüyle ele alınmış. Babanın yaşadığı dram ve oğlunu kaçırma gerekçeleri üzerinde durmayan Macarlar, haberin yayınlandığı 20 Mayıs’tan bu yana “Şimdiye kadar Türkiye’de olduğu hep inkar edilen ve Türk polisinin bir türlü bulamadığı çocuğu bir gazete nasıl buldu?” sorusuna cevap arıyor.

Bizimle karşılaştığında ilk sorusu, “Oğlum nasıldı?” olan anne Edina Papp ise cevabı dinlemeden gözyaşlarına boğuluyor. Macaristan Başbakanı Ferenc Gyursancy’nin basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan oğlunun iadesini istediğini hatırlatan anne, “Gördüğünüz gibi bir millet istiyor o çocuğu. Babası eninde sonunda ya Memi’yi bana getirecek ya da devletler oğlumun elini babasının elinden koparıp alacaklar.” ifadelerini kullanıyor. Papp, Başbakan Erdoğan’a da “Gerekirse ayaklarını öpmeye hazırım. Yeter ki oğluma kavuşayım.” mesajını iletiyor.

Budapeşte’de yaşayan yaklaşık bin 500 Türk’ün çoğunluğu, Mehmet Tüysüz ile Edina Julianna Papp arasındakine benzer bir durumla karşı karşıya. Çünkü Macaristan’a yerleşen Türklerin birçoğu Macar eşlerine resmi nikah kıymıyor. Dolayısıyla hem Türkiye’de çocuklarına vatandaşlık almak istediklerinde yeni Medeni Kanun nedeniyle kendi soyadlarını veremiyor hem de Macaristan’da olası bir ayrılık durumunda çocuklarının velayetini alamıyorlar.

Paylaş

Düşüncelerinizi Yazın