23 Nisan’da Niye ve Neden Kutladığımızı Biliyormusunuz!!!

23 Nisan'da Niye ve Neden Kutladığımızı Biliyor musunuz?

İŞTE SİZE 23 NİSANIN HUKUKİ TARİHÇESİ

A- 2 Mayıs 1921 tarihinde yayınlanan 13 sayılı resmi gazete de 112 sayılı “23 Nisanın Milli Bayram Addine Dair Kanun” ile 23 Nisan Devletimizin ilk ulusal bayramı olarak kabul edilmiştir. Bu tarihteki kanunda bu bayrama hiçbir isim verilmemiştir. Yani bu kanunda ne Ulusal Egemenlikten ne de çocuklardan bahsedilmemektedir. 23 Nisan 1920 de açılmış olan TBMM’nin birinci yıldönümünde bu bayram TBMM’nin açılışı münasebeti ile ilk Ulusal Bayram olarak kabul edilmiştir. İşte o günkü Resmi Gazetenin sayfalarının resimleri.

B- Daha sonra 1 Kasım 1922 de kaldırılan Saltanatın yıldönümü olan 1 Kasım o günkü adı ile “Hâkimiyet-i Milliye Bayramı” olarak adlandırılmış ve kutlanmaya başlamıştır.

C- 1927 yılında ise o günkü adı ile “Himaye-i Etfal Cemiyeti” bu günkü adı ile “Çocuk Esirgeme Kurumu” 23 Nisan gününü ki ilki Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesinde olmak üzere; “Çocuk Bayramı” olarak kutlamaya başlamıştır. Savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacı ile bu uygulama yapılmıştır.

1935 yılında ise bu 3 kutlama kendiliğinden 23 Nisan gününe getirilerek birlikte kutlanmaya başlanmıştır.

1980 Askeri İhtilali döneminde ise darbecilerden oluşan Milli Güvenlik Konseyi “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak bu bayramı adlandırmıştır.

Böylece, her 23 Nisan’da Ulus olarak Egemenliğimizi, TBMM’nin kuruluşunu ve hem de Çocuklarımızın Bayramını kutlar olduk.
Tüm yurttaşlarımın 23 NİSAN BAYRAMI kutlu olsun!….

Paylaş

Düşüncelerinizi Yazın